warcaby

warcaby online

warcaby

Gra w warcaby rozgrywana jest pomiędzy dwoma graczami, na kwadratowej planszy o 64 polach na przemian jasnych i ciemnych, z 12 białymi i 12 czarnymi pionkami. Celem jest zbicie lub unieruchomienie pionków przeciwnika. Gracz, któremu uda się zbić wszystkie pionki przeciwnika, wygrywa grę.

kurnik warcaby

warcaby

Plansza musi być ułożona tak, aby skośny kwadrat po lewej stronie każdego partnera był ciemny. Na początku gry pionki należy ułożyć na planszy na ciemnych polach w następujący sposób: w pierwszych trzech poziomych rzędach pionki białe; a w ostatnich trzech czarnych figurach.

warcaby zasady

warcaby

Hetman może poruszać się tam i z powrotem po przekątnej o jedno pole na raz, w przeciwieństwie do innych pionów, które poruszają się tylko do przodu po przekątnej. Hetman może również wziąć inną figurę z przodu lub z tyłu po przekątnej i na boki. Gdy na polu sąsiadującym z bierką znajduje się bierka przeciwnika, z bezpośrednim wolnym polem na tej samej przekątnej, bierka przejmie ją, przenosząc się na wspomniane wolne pole...

warcaby gra

warcaby

W ten sposób utwór porusza się tam iz powrotem, co jest jedynym ruchem wstecznym utworu. Jeśli po wzięciu bierki, okoliczność się powtórzy, bierka będzie nadal wykonywać ten sam ruch, nazywając ten ruch chwytem łańcuchowym. Jeżeli na przekątnych początkowego pola hetmana znajduje się pion przeciwnika, którego bezpośrednie pole jest wolne, hetman zbije go, przesuwając się na dowolne wolne pole po zbitym bierku. Pani bierze również łańcuch.

warcaby